החשיבות החברתית של הנגשת אתרי אינטרנט

פייסבוק
טוויטר
לינקדאין
ואטסאפ
שליחה במייל

אתרי אינטרנט משמשים לביצוע מגוון רחב של פעולות. מבחינת האדם הפרטי, אתרי אינטרנט הם גם מקור מידע, כלי עבודה ופלטפורמה להפצת מסרים ולכן השימוש בהם יום יומי ואינטנסיבי. עם זאת, בעלי מוגבלויות לא תמיד מקבלים את אותה גישה לאתרי אינטרנט וחלקם לא יכולים להשתמש בהם בצורה רגילה. הפתרון לכך הוא הנגשה ייעודית של אתרי אינטרנט וכיום כבר ברור שמדובר בפעולה שמגלמת בתוכה שורה ארוכה של יתרונות.

קודם כל, היתרון של הנגשת אתרי אינטרנט בא לידי ביטוי באופן שבו היא מאפשרת גם לבעלי מוגבלויות ליהנות מהפוטנציאל של גלישה באתרי אינטרנט. אך יחד עם זאת, מסתבר שהערך המוסף האמיתי ביתרונות ההנגשה הוא חברתי. בין היתר, להנגשה נכונה ומסודרת של אתרי אינטרנט יש השפעה חיובית על החברה והיא צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות.

ממה נובע האינטרס החברתי סביב הנגשת אתרי אינטרנט?

לחברה כולה יש אינטרס להנגיש אתרי אינטרנט על מנת לשתף פעולה עם בעלי מוגבלויות. ככל שהחברה תשכיל להכיל יותר בעלי מוגבלויות, כך היא תהיה חזקה ויציבה יותר. בעלי מוגבלויות שמשתתפים בפעילויות היום יומיות, הרגילות והסטנדרטיות שמבוצעות על ידי החברה יכולים להיות חלק בלתי נפרד ממנה. בטווח הארוך, המעורבות של בעלי המוגבלויות הופכת את החברה כולה ליעילה וכמובן מוסרית.

כמו כן, האינטרס החברתי סביב הנגשת אתרי אינטרנט נובע מעצם החשיבות שלהם. קבוצות וקהילות שמשתפות פעולה במסגרת חברתית מסוימת נדרשות לוודא שכל החברים בהן יכולים לקבל את אותה גישה לכלים הפרקטיים הקיימים. נכון להיום, הכלים הללו נמצאים במרחב המקוון ואתרי אינטרנט הם אלו שמאפשרים להשתמש בהם.

במילים אחרות, מובן מאליו למה הנגשת אתרים חשובה עבור בעלי מוגבלויות – אך לא רבים מבינים את המשמעות שלה עבור הציבור הרחב. החידוש של השנים האחרונות בא לידי ביטוי בדיוק בפער הזה והוא מתאר את הדרך שעברה החברה כולה. נכון להיום, בישראל ובמדינות אחרות ברחבי העולם ניתן לראות את תשומת הלב שמושקעת בנושא של הנגשה. תשומת הלב הזו נובעת לא רק מהאופן שבו הנגשה תורמת לבעלי מוגבלויות ולאינטרסים שלהם, אלא גם בגלל ההשפעה החברתית שלה.

את ההשפעה החברתית של ההנגשה ניתן אפילו לראות בקרב גברים ונשים בגילאים שונים. אם עד לפני מספר שנים נהוג היה להתייחס לצורך בהנגשה כאינטרס של בעלי מוגבלויות בגיל העבודה בלבד, הרי שכעת מובן שמדובר על חלק חיוני בשיתוף קהל יעד צעיר יותר. כאשר צעירים בעלי מוגבלויות מקבלים הזדמנות שווה וגישה לאתרי אינטרנט, הם צוברים ביטחון עצמי שלאחר מכן משרת את החברה כולה.

כיצד ממשיכים להנגיש את אתרי האינטרנט?

האמת היא שהנגשת אתרי אינטרנט היא רק חלק מסדרה ארוכה של פעולות שאותן החברה כולה צריכה לבצע. ראשית, אפשר לנצל את ההזדמנות הקיימת של החקיקה על מנת להעלות את הנושא של הנגשה למודעות הציבור. המודעות להנגשה יכולה בסופו של דבר להביא לכך שלבעלי המוגבלויות יהיה קל יותר להשתלב באקדמיה, במקומות עבודה, בסקטור העסקי והציבור ועוד. אלו פרטים קטנים שעושים הבדל גדול באיכות החיים של בעלי מוגבלויות, אך הדרך אליהם עוברת בהנגשה פרקטית.

בנוסף, חשוב להמשיך להנגיש לא רק את אתרי האינטרנט אלא גם את שאר הכלים שנמצאים במרחב המקוון. על קצה המזלג ניתן להזכיר את החשיבות של הנגשה עבור אפליקציות, תוכנות מחשב, רשתות חברתיות וכן הלאה. חלק מהכלים הללו אמנם עוברים הנגשה כי הם עצמם נמצאים בתוך אתרי אינטרנט, אך חלק אחר דורש הנגשה נפרדת וייעודית.

כמובן שמשך הזמן שאותו נדרשת החברה להשקיע בהנגשה של אתרי אינטרנט הוא פונקציה של השקעה כספית. ככל שהחברה תסכים להשקיע יותר זמן, כסף ומשאבים בהנגשה, כך יקוצר משך הזמן שיעבור עד שגם בעלי המוגבלויות יקבלו גישה מלאה לכלים המקוונים ולאתרי האינטרנט. חוץ מזה, משך הזמן שעובר מהרגע שבו מחליטים להנגיש אתרי אינטרנט ועד שהחברה כולה נהנית מהתוצאות תלוי גם באימוץ ההנחיות והחוקים.

החקיקה כמובילה את השינוי החברתי

רבים בחברה רואים בחקיקה כלי שמגביל את היזמות הפרטית ואת הרצון החופשי. על אף שיש צדק בדברים, בחלק מהמקרים ניתן גם לזהות את היתרונות של חקיקה ואת היכולת שלה לקצר תהליכים חברתיים ארוכים. זה בדיוק מה שקורה עם החקיקה סביב הנגשת אתרי אינטרנט ולכן צריך להכיר אותה מקרוב.

בפועל, החקיקה סביב הנושא של הנגשה אכן מעלה את הנושא למודעות של הציבור הרחב. בזכות החקיקה, גם אנשים שלא מכירים באופן אישי בעלי מוגבלויות מבינים את החשיבות של הנגשה ואת האופן שבו היא משפיעה על החברה כולה. אליהם יש להוסיף בעלי אתרי אינטרנט, בעלי עסקים, יזמים וחברות עם אינטרס מסחרי. כל הגורמים הללו כפופים לחוק והם מחויבים לבצע הנגשה כפי שנקבע בתקנות משרד המשפטים.

המקרה של הנגשת אתרי אינטרנט מראה מה קורה כאשר החקיקה מתערבת בתהליכים שמתרחשים בחברה כולה. בעזרת החקיקה ניתן כיום לראות יותר ויותר אתרי אינטרנט נגישים, מה גם שהצפי הוא להרחבת התקנות על כלים נוספים. למעשה, ההנגשה של אתרי האינטרנט כפי שהיא מוכרת כיום באמצעות החקיקה אמורה אכן לכלול את האפליקציות, הכלים וכל שאר התוכנות שהן חלק חשוב מהחברה במאה ה-21.

העתיד של הנגשת אתרי אינטרנט כבר כאן

הדבר החשוב ביותר שצריך לזכור לגבי הנגשת אתרי אינטרנט הוא שנדרש מעקב מתמשך. הטכנולוגיה מתקדמת בקצב מהיר ומי שלא מצליח להתמודד עם ההשלכות שלה עלול להישאר מאחור. אם החברה, בעלי המוגבלויות וגם גופים מסחריים מעוניינים לקחת חלק פעיל בחברה, עליהם לעדכן את ההנחיות לגבי הנגשת אתרי אינטרנט ולדאוג שהתקנות יתאימו לסטנדרטים הקיימים.

העתיד של הנגשת אתרי אינטרנט מתחיל עכשיו אבל לא ברור כיצד הוא יסתיים. יכול להיות שחלק מהתקנות הקיימות כבר לא יהיו רלוונטיות בגלל שינויים טכנולוגיים כאלה ואחרים, אך גם ייתכן שבמקומן ייכנסו תקנות חדשות לגמרי. הדרך לדעת האם יש צורך בתקנות החדשות היא לעקוב מצד אחד אחר הטכנולוגיה, אך מצד שני להמשיך לזהות את החוסרים והפערים שמהם סובלים בעלי מוגבלויות.

היכרות עם הצרכים של בעלי מוגבלויות היא לפיכך תנאי למעורבות חברתית שלהם. כאשר לתוך המעורבות הזו יוצקים את הנושא של אתרי אינטרנט ותוכנות מחשב, מבינים עד כמה החקיקה היא עניין שמשתנה. בעזרת החקיקה ניתן לדאוג כל הזמן להתאים את אתרי האינטרנט לצרכים הקיימים של בעלי מוגבלויות ולקבל גיבוי מצד רופאים ואנשי מקצוע.

בשורה התחתונה, בעלי מוגבלויות הם אלו שנהנים מהעניין של הנגשת אתרי אינטרנט אך לנושא הזה יש השפעות חברתיות רחבות מאוד. השפעות אלו ניכרות באופן שבו בעלי מוגבלויות משתתפים בפעילות החברתית בזכות ההנחיות ובגלל ההנגשה. יתרה על כך, הנגשת אתרי אינטרנט היא זו שמאפשרת לבעלי מוגבלויות ליהנות מפירות הטכנולוגיה. למרות שהטכנולוגיה ממשיכה להתפתח ולהשתנות, התקנות והחוקים עולים בקנה אחד עם הצרכים של בעלי מוגבלויות ועם האינטרסים שלהם. זו הדרך האמיתית לבחון את הנושא של הנגשת אתרי אינטרנט וממנה אפשר גם להבין את החשיבות החברתית והציבורית כולה.

פוסטים נוספים :

נגישות

מדוע לדאוג להנגשת אתרים

מספר אתרי האינטרנט בארץ ובעולם הוא רב מדי מכדי לספור. פעם בניית אתר אינטרנט הייתה עסק מורכב מדי מכדי להבין ורוב האתרים

הנגשת אתרי אינטרנט בהתאמה אישית

הנגשת אתרי אינטרנט בתאמה אישית מאפשרת לבעלי אתרי אינטרנט לחסוך זמן והוצאות גם במסגרת תהליך של הנגשה. בנוסף, התאמה אישית היא הדרך הטובה

שניה לפני שאתם יוצאים, יש שאלות ?

לשאול ולהבין זה תמיד טוב :)