מדוע לדאוג להנגשת אתרים

פייסבוק
טוויטר
לינקדאין
ואטסאפ
שליחה במייל

מספר אתרי האינטרנט בארץ ובעולם הוא רב מדי מכדי לספור. פעם בניית אתר אינטרנט הייתה עסק מורכב מדי מכדי להבין ורוב האתרים נבנו על-ידי חברות המתמחות בעניין שיש להן ידע ייחודי שאין לאף אחד אחר.

גם כיום המצב דומה ומי שרוצה אתר איכותי באמת, פונה לחברה לבניית אתרים או בונה אתרים פרטי כדי שיבנו לו אתר בהתאמה אישית, תוך אפיון מדויק של צרכי הלקוחות וקהל היעד שלהם.

יחד עם זאת, קיימות כיום גם פלטפורמות קלות לתפעול, המאפשרות לבוני אתרים בתחילת דרכם המקצועית ואף לאנשים מן השורה, לבנות לעצמם אתר בעצמם. באמצעות שימוש בתבניות מוכנות או בתוכנות לעיצוב והזנת טקסט, כל אחד יכול לבנות לעצמו אתר ברמה כזו או אחרת, שיספק לו מענה ויסייע לו להגיע ליעדים אליהם הוא שואף.

ברבות השנים, עם הפיכתו של האינטרנט לכלי תקשורת מרכזי שמקשר בין גופים, בני-אדם ועסקים מרחבי העולם, עלה הצורך בהנגשת אתרים.

 

הצורך הקיים מאחורי הנגשת אתרים

 

זהו נושא שמתחבר לתהליך חברתי עמוק יותר, במסגרתו מונגשים יותר ויותר מקומות ומרחבים פיזיים, כך שיותאמו לבעלי מוגבלויות שונים. ציבור הנכים הוא זה שחושבים עליו בראש ובראשונה ולכן מקומות ציבוריים צריכים על-פי חוק לכלול רמפות ואמצעי הנגשה נוספים, כדי שלכלל הציבור תהיה גישה נוחה אליהם.

הנגשה גם באה לידי ביטוי בהצמדת כתב ברייל לשלטים, כדי שגם עיוורים יוכלו לקרוא אותם והוספת מערכות כריזה לרמזורים ומעליות, כדי שגם ליקויי ראיה יוכלו להתמצא במרחב.

יחד עם הנגשת החלל הפיזי, עלה בשנים האחרונות הצורך בהנגשת החלל הווירטואלי. מספרם העצום של אתרי האינטרנט יחד עם העובדה כי כמעט כל אחד יכול לבנות אתר כאוות נפשו, העלתה את זכויות הנכים ובעלי המוגבלויות גם בהקשר הזה. נעשו ניסיונות להבין כיצד ניתן להתאים אתר אינטרנט לאדם חירש או עיוור ופותחו מספר כלים להנגשת אתרים.

 

הנגשת אתרים לבעלי מוגבלויות

 

הנגשת אתרים בלחיצת כפתור

 

שני הכלים הנפוצים הם האפשרות להגדיל ולהקטין את המלל בתוך האתר (לטובת המתקשים בראיה) והאפשרות להשמיע הקלטה של הטקסט הכתוב. ניתן גם לשנות את צבע הטקסט והרקע ולהפוך אותם לבולטים יותר. את הכלים האלו ניתן להחיל באמצעות כפתור הנגשת אתרים שמטמיע באתר מי שבנה אותו. מי שבונה בעצמו ולא מעורה כל כך בנושא, רצוי שיפנה למתכנת מקצועי או חברת בנייה על מנת להטמיע את הכפתור הזה. מדובר בתוסף חשוב במיוחד שמעבר לערך התדמיתי שיש לו, קיומו באמת חשוב.

 

בשנת 2018 אין סיבה שבעלי מוגבלויות כאלו ואחרים יסבלו מהדרה ולכן מוסרית רצוי להנגיש להם את כל הנכסים הדיגיטליים האפשריים ולהפוך אותם לנוחים יותר לשימוש. הנגשת אתר משדרת מסר של סולידריות חברתית בסיסית שיש לעמוד בה ובנוסף ההתקנה של התוסף גם באתר קיים, לא כוללת עלויות גבוהות במיוחד.

 

בעלי אתרים מחויבים ע"פ חוק להנגשת האתר שלהם

 

אם עוד לא שכנענו אתכם בחשיבות הקיום של כפתור הנגשה באתר שלכם, יש לנו מידע שאולי ידרבן אתכם קצת יותר:  הנגשת אתרים נכנסת תחת "חוק שוויון זכויות" משום שהוא נחשב כ "שירות ציבורי" ולפיכך חלה עליו חובת הנגשה, בין אם מדובר באתר של אדם פרטי, שירות ציבורי, עמותה ועוד. הקנס לאדם או חברה שחלה עליהם חובת הנגשה ולא יעמדו בקריטריונים להנגשת אתר הוא 50,000 שקלים – סכום משמעותי בהרבה מכל תיקון לאתר קיים שתבצעו. יש לזכור גם כי אתר מונגש מקודם בצורה טובה יותר בגוגל ומעבר לכך, חושף את העסק או השירות שלכם לקהל חדש של צרכנים שעד היום לא היו יכולים לגלוש אצלכם באתר.

פוסטים נוספים :

בעולם שבו חברות משקיעות מיליונים בפרסום ושיווק, המעבר למודל של "תשלום לפי תוצאות" מציע גישה חדשנית ומעשית המאפשרת למעסיקים לשלם עבור תוצאות

מדריך עבור שדרוג אתרים

בעלי אתרי אינטרנט צריכים לדאוג שהם יהיו מעודכנים. ניהול ושדרוג אתרי אינטרנט בא לידי ביטוי בנושאים כמו אבטחה, קידום אורגני, תכנים, התאמה

שניה לפני שאתם יוצאים, יש שאלות ?

לשאול ולהבין זה תמיד טוב :)